VINGA Verso OCS organic cotton towel, 4 pcs set
From
€37.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €42.90 |
|---|---|
| Net total: | €42.90 |
| Gross total: | €51.05 |
Product number:
A23-V4500402
Inventory:
Product information "VINGA Verso OCS organic cotton towel, 4 pcs set"
A luxurious addition to your bathroom crafted from 100% organic cotton, this set features two large towels (135x65 cm) and two small towels (65x40 cm), ensuring both functionality and style. With a plush 500 gsm weight, these towels offer good absorbency and softness. The subtle geometric pattern adds a touch of elegance to your bathroom decor, while the organic cotton material provides a quality feel without compromising on comfort. Each set is thoughtfully packaged in FSC®-certified kraft packaging. The Organic Content Standard (OCS) verifies organically grown material and tracks it from source to final product. This product contains 99% OCS certified organic cotton.
| Colour: | grey (± PMS 16-0000 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform PCP content directive 1999/51/EC, Certificate of Organic Content Standard |
| Customs Tariff Number: | 6302600090 |
| Eco: | Yes |
| Height: | 5mm |
| Length: | 1350mm |
| Material: | Organic Cotton |
| Material weight: | 500 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 47 x 36 x 32 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 4 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 6.8 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 5.7 |
| Outer carton dimensions: | 47 x 36 x 32 cm |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 1138g |
| Width: | 650mm |
Login