VINGA Tolo hammam terry towel
From
€18.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €21.40 |
|---|---|
| Net total: | €21.40 |
| Gross total: | €25.47 |
Product number:
A23-V450205
Inventory:
Product information "VINGA Tolo hammam terry towel"
Hammam towel designed with two different types of texture, one side in terry and the other side in plain weave. The two-sided design makes this towel the ultimate companion when you're at the beach, by the pool, or when on an adventure outdoors. It has an excellent absorbency and dries up quickly. The towel is crafted from 75% cotton and 25% polyester and has a thickness of 360 gsm. Measurements: 180x80cm, fringes in 5cm excluded. OEKO-TEX® STANDARD 100. 09.HIN.68091. Hohenstein HTTI.
| Colour: | navy, beige (± PMS 19-4324 TPG/ ± PMS 11-0606 TCX) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform PCP content directive 1999/51/EC |
| Customs Tariff Number: | 6302600090 |
| Eco: | Yes |
| Height: | 30mm |
| Length: | 1800mm |
| Material: | Cotton, Polyester |
| Material weight: | 360 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 46 x 29 x 45 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 18 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 10.3 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 9.4 |
| Outer carton dimensions: | 46 x 29 x 45 cm |
| Packaging Information: | Bulk |
| Weight: | 518g |
| Width: | 800mm |
Login