VINGA Sloane toiletry bag RCS recycled polyester
From
€14.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €16.90 |
|---|---|
| Net total: | €16.90 |
| Gross total: | €20.11 |
Product number:
A23-560141
Inventory:
Product information "VINGA Sloane toiletry bag RCS recycled polyester"
Stylish toiletry bag made from 45% verified-recycled polyester. An elegant toiletry bag completes that well-dressed feeling when you're on the move, and will hopefully be your companion for many years. Made from RCS (Recycled Claim Standard) certified recycled materials. RCS certification ensures a fully certified supply chain of the recycled materials. Total recycled content is based on total product weight.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | brown (± PMS 17-1038) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins |
| Content: | 4,3 l |
| Customs Tariff Number: | 4202929190 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 45 |
| Height: | 140mm |
| Length: | 240mm |
| Material: | rPET, Polyurethane |
| OuterCartonDimension: | 50 x 36 x 40 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 50 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 9.9 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 9.3 |
| Outer carton dimensions: | 50 x 36 x 40 cm |
| Outlet: | Yes |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 178g |
| Width: | 132mm |
Login