VINGA Sloane rucksack RCS recycled polyester
From
€39.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €45.15 |
|---|---|
| Net total: | €45.15 |
| Gross total: | €53.73 |
Product number:
A23-560125
Inventory:
Product information "VINGA Sloane rucksack RCS recycled polyester"
Stylish rucksack made from 39% verified-recycled polyester. A classic rucksack in a style that everyone will love. The inside has a padded laptop pocket to protect your computer against minor knocks. Made from RCS (Recycled Claim Standard) certified recycled materials. RCS certification ensures a fully certified supply chain of the recycled materials. Total recycled content is based on total product weight.Suitable for computers with an overall size of 17 inches. Please note that the dimensions of the display are not the same as the dimensions of the entire computer.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | grey (± PMS 19-3901G) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins |
| Content: | 13 l |
| Customs Tariff Number: | 4202929190 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 39 |
| Height: | 420mm |
| Length: | 310mm |
| Material: | rPET, Polyurethane |
| OuterCartonDimension: | 47 x 36 x 40 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 15 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 9.8 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 9 |
| Outer carton dimensions: | 47 x 36 x 40 cm |
| Outlet: | Yes |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 583g |
| Width: | 100mm |
Login