VINGA Moulton RCS RPET slippers L/XL
From
€17.95
| Unitprice | €20.30 |
|---|---|
| Net total: | €20.30 |
| Gross total: | €24.16 |
Product number:
A23-V4990202LXL
Inventory:
Product information "VINGA Moulton RCS RPET slippers L/XL"
Step into comfort with the Moulton slippers. Crafted from RCS-certified recycled polyester, these slippers offer maximum comfort and style. With elastic at the back, they're designed to fit multiple sizes, available in two options: S/M (sizes 36-40) and L/XL (sizes 41-45). Certified by RCS (Recycled Claim Standard), RSC certification guarantees that the entire supply chain of recycled materials is certified. The total recycled content is based on the overall product weight. This product contains 32 % (S/M) and 37 % (L/XL) RSC-certified recycled polyester.
| Colour: | grey (± PMS 16-0000 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform PCP content directive 1999/51/EC |
| Customs Tariff Number: | 6405209100 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 32 |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 90mm |
| Length: | 300mm |
| Material: | rPET, Polyester |
| OuterCartonDimension: | 58 x 36 x 33 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 12 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 4.1 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 3.4 |
| Outer carton dimensions: | 58 x 36 x 33 cm |
| Outlet: | Yes |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 150g |
| Width: | 240mm |
Login