VINGA Minton RCS recycled polyester heat pillow
From
€12.95
| Unitprice | €14.65 |
|---|---|
| Net total: | €14.65 |
| Gross total: | €17.43 |
Product number:
A23-V4990419
Inventory:
Product information "VINGA Minton RCS recycled polyester heat pillow"
Help your body relax with the Minton heat pillow, relieving pain and soothing sore muscles. With a size of 45x14 cm and a practical band on each side, it’s easy to keep in place, whether on your neck or wherever you're experiencing pain. Heated through microwave with three channels for an even heat distribution. Cover made of RCS certified recycled polyester with ceramic clay inside. This shell is made using RCS certified recycled polyester. RCS (Recycled Claim Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 68% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
| Colour: | beige (± PMS beige) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform PCP content directive 1999/51/EC, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins |
| Customs Tariff Number: | 9404909000 |
| Custom sleeve possible: | Yes |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 68 |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 15mm |
| Length: | 450mm |
| Material: | Polyester, Ceramic |
| OuterCartonDimension: | 46 x 30 x 18 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 12 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 14.4 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 13.4 |
| Outer carton dimensions: | 46 x 30 x 18 cm |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 990g |
| Width: | 140mm |
Login