VINGA Marston OCS organic cotton bed linen, 4 pcs set
From
€59.95
| Unitprice | €67.75 |
|---|---|
| Net total: | €67.75 |
| Gross total: | €80.62 |
Product number:
A23-V4190002
Inventory:
Product information "VINGA Marston OCS organic cotton bed linen, 4 pcs set"
This elegant set features a solid colour design with piping detail in contrasting colour along the edges, adding a touch of sophistication to your bedding ensemble. Complete with two pillowcases (50x60 cm) and two duvet covers (150x210 cm), it ensures a coordinated and chic look for your bed. This bedding set is only available in Swedish standard sizes. As bedding sizes can vary across Europe, we recommend checking the measurements to ensure a proper fit. The Organic Content Standard (OCS) verifies organically grown material and tracks it from source to final product. This product contains 98% OCS certified organic cotton.
| Colour: | grey (± PMS 16-4402 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform PCP content directive 1999/51/EC, Certificate of Organic Content Standard |
| Customs Tariff Number: | 6302310000 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 98 |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 5mm |
| Length: | 2100mm |
| Material: | Cotton |
| OuterCartonDimension: | 37 x 28 x 36 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 5 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 6 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 5.3 |
| Outer carton dimensions: | 37 x 28 x 36 cm |
| Outlet: | Yes |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 835g |
| Width: | 1500mm |
Login