VINGA Marlow RCS recycled polyester toiletry bag
From
€17.90
without imprint
| Unitprice without imprint | €20.25 |
|---|---|
| Net total: | €20.25 |
| Gross total: | €24.10 |
Product number:
A23-V7030001
Inventory:
Product information "VINGA Marlow RCS recycled polyester toiletry bag"
Marlow RCS-certified recycled polyester toiletry bag is a timeless, soft yet durable toiletry bag designed to store all your necessities while travelling and to add an elegant touch to your bathroom shelf at home. Its convenient side handle offers easy carrying, while the zip top ensures secure closure. Equipped with one zipped interior pocket, perfect for organising your essentials. The Marlow series crafted from recycled faux suede with PU details and lining in recycled polyester. Finished with sleek silver hardware. Certified by RCS (Recycled Claim Standard), RSC certification guarantees that the entire supply chain of recycled materials is certified. The total recycled content is based on the overall product weight. This product contains 45% RCS certified recycled polyester.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | black (± PMS Black) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Certificate of Recycled Claim Standard |
| Customs Tariff Number: | 4202929190 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 45 |
| Height: | 170mm |
| Length: | 245mm |
| Material: | Polyester |
| OuterCartonDimension: | 59 x 34 x 40 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 40 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 11 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 10.4 |
| Outer carton dimensions: | 59 x 34 x 40 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 247g |
| Width: | 90mm |
Login