VINGA Marlow RCS backpack
From
€56.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €64.35 |
|---|---|
| Net total: | €64.35 |
| Gross total: | €76.58 |
Product number:
A23-V7050101
Inventory:
Product information "VINGA Marlow RCS backpack"
An elegant backpack suitable for any occasion. The backpack is made from recycled faux leather and PU details, adding style while you're on the go. A buckle and magnetic closure provide smooth and secure fastening. The exterior also features a practical outer pocket and a reinforced bottom. The wide opening allows easy access to your belongings, with an inner compartment for a laptop and a smaller zippered pocket for organised storage. This item is made using 44% RCS-certified recycled polyester and 5% RCS-certified recycled PU. RCS (Recycled Claim Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 49% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
FitsLaptopTabletSizeInches: 15.0
FitsLaptopTabletSizeInches: 15.0
| Colour: | black (± PMS Black) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform the U.S. lead content, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Content: | 23 l |
| Customs Tariff Number: | 4202921100 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 49 |
| Height: | 510mm |
| Length: | 435mm |
| Material: | Polyester, Polyurethane |
| OuterCartonDimension: | 56 x 40 x 33 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 10 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 10.3 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 9.3 |
| Outer carton dimensions: | 56 x 40 x 33 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 900g |
| Width: | 125mm |
Login