VINGA Louis luxury plush GRS RPET robe size S-M
From
€34.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €56.45 |
|---|---|
| Net total: | €56.45 |
| Gross total: | €67.18 |
Product number:
A23-497030
Inventory:
Product information "VINGA Louis luxury plush GRS RPET robe size S-M"
Cozy and soft bathrobe in luxury plush with large hood and decorative piping. Two pockets at the front and belt at the waist. We don't like to transport air, so we've chosen to vacuum pack this robe to reduce our carbon footprint. This item is made using GRS certified recycled PET. GRS (Global Recycled Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 68% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.Size S/M. OEKO-TEX® STANDARD 100. 19.HCN.76049. Hohenstein HTTI.
| Colour: | navy (± PMS 19-4024 TCX) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform PCP content directive 1999/51/EC |
| Customs Tariff Number: | 6207991000 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 68 |
| Height: | 60mm |
| Length: | 420mm |
| Material: | RPET |
| Material weight: | 350 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 65 x 45 x 33 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 10 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 12 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 11 |
| Outer carton dimensions: | 65 x 45 x 33 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 1080g |
| Width: | 310mm |
Login