VINGA Landro towel, 4 pcs set
From
€39.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €45.15 |
|---|---|
| Net total: | €45.15 |
| Gross total: | €53.73 |
Product number:
A23-V450023
Inventory:
Product information "VINGA Landro towel, 4 pcs set"
Indulge in our luxurious cotton towel set, featuring a dobby texture designed to resemble a waffle towel but with superior absorbency. The set includes two generously sized 70 x 140 cm towels and two practical 50 x 70 cm towels, suitable for various uses. Each set comes thoughtfully packaged in FSC-certified kraft.Experience the perfect blend of style, comfort and absorbency with these towels in 500 gsm cotton.
| Colour: | off white (± PMS 11-4801 TCX) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1 |
| Customs Tariff Number: | 6302600090 |
| Eco: | Yes |
| Height: | 5mm |
| Length: | 1400mm |
| Material: | Cotton |
| Material weight: | 500 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 51 x 37 x 36 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 4 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 6.3 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 6.3 |
| Outer carton dimensions: | 51 x 37 x 36 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 1330g |
| Width: | 700mm |
Login