VINGA Lagoa GRS essentials bag
From
€4.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €5.59 |
|---|---|
| Net total: | €5.59 |
| Gross total: | €6.65 |
Product number:
A23-V7620815
Inventory:
Product information "VINGA Lagoa GRS essentials bag"
Keep your belongings organised with this essentials bag. It offers a secure zipper closure and a convenient carry loop for easy handling. Designed with the classic two-coloured striped pattern in 390 GSM canvas. Use it either by itself or as a companion to the Lagoa GRS beach bag. This item is made using 69% GRS certified recycled cotton and 29% GRS certified recycled polyester. GRS (Global Recycled Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 98% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
| Colour: | light blue (± PMS 14-4210 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform PCP content directive 1999/51/EC, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Customs Tariff Number: | 4202929190 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 96 |
| Height: | 10mm |
| Length: | 285mm |
| Material: | Recycled cotton, Recycled polyester |
| Material weight: | 390 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 45 x 32 x 33 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 100 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 9.2 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 8.7 |
| Outer carton dimensions: | 45 x 32 x 33 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 67g |
| Width: | 210mm |
Login