VINGA Lagoa GRS beach chair
From
€79.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €90.35 |
|---|---|
| Net total: | €90.35 |
| Gross total: | €107.52 |
Product number:
A23-V4532715
Inventory:
Product information "VINGA Lagoa GRS beach chair"
Find your perfect position with our portable beach chair. With six adjustable reclining levels, you can choose whether to sit upright with a book, lean back to watch the waves, or stretch out under the sun. Lightweighted and foldable, offering both shoulder strap and carry handles for easy carrying. For personal items you can choose to place them either in the big back-pocket or a smaller, hidden pocket with zipper. Comfortable, practical and made for days to relax. This shell contains 64% GRS certified recycled polyester. GRS (Global Recycled Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 64% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
| Colour: | light blue (± PMS 14-4210 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Conform directive for outdoor furniture - seating and tables for camping, domestic and contract use, EN 581, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Customs Tariff Number: | 9401790000 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 64 |
| Height: | 80mm |
| Length: | 970mm |
| Material: | Recycled polyester, Steel |
| OuterCartonDimension: | 98 x 51 x 42 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 5 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 14.3 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 12.8 |
| Outer carton dimensions: | 98 x 51 x 42 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 2550g |
| Width: | 500mm |
Login