VINGA Elba OCS organic cotton towel, 4 pcs set
From
€37.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €42.90 |
|---|---|
| Net total: | €42.90 |
| Gross total: | €51.05 |
Product number:
A23-V4500302
Inventory:
Product information "VINGA Elba OCS organic cotton towel, 4 pcs set"
Experience the perfect blend of style, comfort, and absorbency with these exquisite towels. This set offers exceptional softness and functionality. With a plush 500 gsm weight, these towels offer good absorbency and softness. The modern checkerboard pattern adds sophistication to your bathroom decor. The set includes two towels measuring (135x165cm) and two smaller, practical towels measuring (65x40cm). Each set is thoughtfully packaged in FSC®-certified kraft packaging. The Organic Content Standard (OCS) verifies organically grown material and tracks it from source to final product. This product contains 99% OCS certified organic cotton.
| Colour: | grey, beige (± PMS 19-0203 TCX/ ± PMS 13-0401 TCX) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform PCP content directive 1999/51/EC, Certificate of Organic Content Standard |
| Customs Tariff Number: | 6302600090 |
| Eco: | Yes |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 5mm |
| Length: | 1350mm |
| Material: | Organic Cotton |
| Material weight: | 500 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 47 x 36 x 32 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 4 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 7.2 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 6.1 |
| Outer carton dimensions: | 47 x 36 x 32 cm |
| Outlet: | Yes |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 1138g |
| Width: | 650mm |
Login