VINGA Bosler backpack GRS recycled canvas
From
€39.90
without imprint
| Unitprice without imprint | €45.10 |
|---|---|
| Net total: | €45.10 |
| Gross total: | €53.67 |
Product number:
A23-521021
Inventory:
Product information "VINGA Bosler backpack GRS recycled canvas"
A sophisticated bag made from recycled canvas. This padded computer bag fits laptops up to 17" and will be useful for years to come thanks to the high quality materials and classic design. This item is made using GRS certified recycled canvas. GRS (Global Recycled Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 62% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.Suitable for computers with an overall size of 17 inches. Please note that the dimensions of the display are not the same as the dimensions of the entire computer.
FitsLaptopTabletSizeInches: 16.0
PVC free: true
FitsLaptopTabletSizeInches: 16.0
PVC free: true
| Colour: | navy (± PMS 2379) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins |
| Content: | 17 l |
| Customs Tariff Number: | 4202929890 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 61 |
| Height: | 305mm |
| Length: | 430mm |
| Material: | Recycled Canvas, Polyester |
| Material weight: | 500 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 51 x 36 x 28 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 10 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 7.6 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 7 |
| Outer carton dimensions: | 51 x 36 x 28 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 685g |
| Width: | 130mm |
Login