VINGA Bosler AWARE™ canvas cap
From
€6.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €7.85 |
|---|---|
| Net total: | €7.85 |
| Gross total: | €9.34 |
Product number:
A23-V453031
Inventory:
Product information "VINGA Bosler AWARE™ canvas cap"
Elevate your casual style with our soft canvas cap, featuring an understated and simple design suited for anyone. This 6-panel cap has a curved visor and a comfortable PU-covered velcro adjuster at the back. The cap is made from recycled materials with AWARE™, using genuine recycled fabric materials guaranteed by AWARE's disruptive physical tracer and blockchain technology. With a maximum size of 63 cm in circumference, this simple and comfortable cap provides the perfect fit for any head size.
| Colour: | black (± PMS 433) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, XD Aware™ product should be checked on authenticity for each shipment, Conform item properties directives 71-1,71-2 and 71-3 |
| Customs Tariff Number: | 6505003000 |
| Eco: | Yes |
| Height: | 120mm |
| Length: | 280mm |
| Material: | Recycled cotton, Polyester |
| Material weight: | 350 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 58 x 40 x 35 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 100 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 11.3 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 11.3 |
| Outer carton dimensions: | 58 x 40 x 35 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 95g |
| Width: | 175mm |
Login