VINGA Bermond RCS recycled PU weekend bag
From
€47.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €54.20 |
|---|---|
| Net total: | €54.20 |
| Gross total: | €64.50 |
Product number:
A23-V707001
Inventory:
Product information "VINGA Bermond RCS recycled PU weekend bag"
Weekend bag in a sleek and sophisticated design. The exterior of the bag is made from recycled PU according to RCS standards, the inside lining is also made from recycled materials. Features zippers running along the short end-sides, creating a wide access to the bag that makes it easy to facilitate. The comfortable handle and adjustable shoulder strap make it versatile for any trip. This item is made using 24% RCS-certified recycled polyester and 7% RCS-certified recycled PU. RCS (Recycled Claim Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 31% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | black (± PMS Black) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Certificate of Recycled Claim Standard |
| Content: | 40 l |
| Customs Tariff Number: | 4202921900 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 31 |
| Height: | 300mm |
| Length: | 485mm |
| Material: | Recycled Polyurethane, Polyester |
| OuterCartonDimension: | 52 x 40 x 36 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 8 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 10.1 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 9.2 |
| Outer carton dimensions: | 52 x 40 x 36 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 1125g |
| Width: | 250mm |
Login