VINGA Bermond RCS recycled PU toiletry bag
From
€18.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €21.40 |
|---|---|
| Net total: | €21.40 |
| Gross total: | €25.47 |
Product number:
A23-V820009
Inventory:
Product information "VINGA Bermond RCS recycled PU toiletry bag"
Effortlessly organise your travel essentials with our spacious toiletry bag. Designed with a clean and simple aesthetic, it's made from recycled PU and lining in accordance with RCS standards. The zipper along the short ends allows for easy access to the entire bag, making it convenient for on-the-go use. This item is made using 32% RCS-certified recycled polyester and 11% RCS-certified recycled PU. RCS (Recycled Claim Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 43% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | brown (± PMS 18-1015) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Certificate of Recycled Claim Standard |
| Content: | 6 l |
| Customs Tariff Number: | 4202921100 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 43 |
| Height: | 180mm |
| Length: | 260mm |
| Material: | Polyurethane, Polyester |
| OuterCartonDimension: | 48 x 39 x 48 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 30 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 9.7 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 8.8 |
| Outer carton dimensions: | 48 x 39 x 48 cm |
| Outlet: | Yes |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 280g |
| Width: | 140mm |
Login