VINGA Bermond RCS recycled PU backpack
From
€37.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €42.90 |
|---|---|
| Net total: | €42.90 |
| Gross total: | €51.05 |
Product number:
A23-V703009
Inventory:
Product information "VINGA Bermond RCS recycled PU backpack"
Effortlessly transition from the office to on-the-go with our understated and exclusive backpack. Sleek design and exclusive look. Features a padded computer compartment for added protection. Can be carried as a tote or as a backpack, making it versatile and convenient for any situation. The exterior of the backpack is made from recycled PU and the inside lining is made from recycled materials. Certified by RCS (Recycled Claim Standard), RSC certification guarantees that the entire supply chain of the recycled materials is certified. The total recycled content is based on the overall product weight. This product contains 27% RCS-certified recycled polyester and 8% RCS-certified recycled PU.Suitable for computers with an overall size of 17 inches. Please note that the dimensions of the display are not the same as the dimensions of the entire computer.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | brown (± PMS 18-1015) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Certificate of Recycled Claim Standard |
| Content: | 20 l |
| Customs Tariff Number: | 4202929890 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 35 |
| Height: | 430mm |
| Length: | 305mm |
| Material: | Recycled Polyurethane, Polyester |
| OuterCartonDimension: | 52 x 37 x 47 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 10 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 8.8 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 7.9 |
| Outer carton dimensions: | 52 x 37 x 47 cm |
| Outlet: | Yes |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 770g |
| Width: | 130mm |
Login