VINGA Baltimore Weekendbag
From
€39.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €45.15 |
|---|---|
| Net total: | €45.15 |
| Gross total: | €53.73 |
Product number:
A23-500221
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore Weekendbag"
You won't go unnoticed with this spacious weekend bag over your shoulder, as it is both stylish and minimalistic. The bag has an adjustable strap, so you can travel with comfort regardless of whether it is a work trip or a vacation. In order to provide better organisational capacity, the bag has been equipped with a zipper pocket on one side and a small pocket with a push button on the other one. Made of nubuck PU-Material which gives the bag its water-repellent properties.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | navy (± PMS 19-4110 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins |
| Content: | 53 l |
| Customs Tariff Number: | 4202921900 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 22 |
| Height: | 430mm |
| Length: | 555mm |
| Material: | Polyester, Polyester |
| OuterCartonDimension: | 76 x 40 x 25 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 12 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 14.6 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 13.7 |
| Outer carton dimensions: | 76 x 40 x 25 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 1110g |
| Width: | 220mm |
Login