VINGA Baltimore RCS weekend backpack
From
€39.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €45.15 |
|---|---|
| Net total: | €45.15 |
| Gross total: | €53.73 |
Product number:
A23-V7030307
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore RCS weekend backpack"
Our popular weekend bag has been updated with a new design that combines style and functionality, offering more carrying options. Wear it as a backpack when you’re on the go, or use the comfortable handles for a classic grip. Perfect for both travel and everyday use. The easy-opening design provides a clear overview and quick access to your belongings. The bag features plenty of pockets for your valuables. This item is made using RCS certified recycled polyester. RCS (Recycled Claim Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 23% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | green (± PMS 19-0414 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Content: | 35 l |
| Customs Tariff Number: | 4202921100 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 23 |
| Height: | 500mm |
| Length: | 300mm |
| Material: | Polyester, Polyurethane |
| OuterCartonDimension: | 55 x 40 x 47 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 12 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 12.2 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 11.2 |
| Outer carton dimensions: | 55 x 40 x 47 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 914g |
| Width: | 300mm |
Login