VINGA Baltimore RCS sling bag
From
€19.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €22.55 |
|---|---|
| Net total: | €22.55 |
| Gross total: | €26.83 |
Product number:
A23-V7630107
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore RCS sling bag"
Discover the practical sling bag for everyday use and travel. The bag features a carry handle for versatile use, an adjustable shoulder strap for an optimal fit, and includes an inner pocket and a zippered back pocket for valuables. This item is made using RCS certified recycled polyester. RCS (Recycled Claim Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 16% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | green (± PMS 19-0414 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Content: | 2,6 l |
| Customs Tariff Number: | 4202921900 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 16 |
| Height: | 190mm |
| Length: | 320mm |
| Material: | Polyester, Polyurethane |
| OuterCartonDimension: | 60 x 40 x 32 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 40 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 11 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 10 |
| Outer carton dimensions: | 60 x 40 x 32 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 238g |
| Width: | 70mm |
Login