VINGA Baltimore RCS recycled polyester RFID passport cover
From
€7.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €8.98 |
|---|---|
| Net total: | €8.98 |
| Gross total: | €10.69 |
Product number:
A23-V8200107
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore RCS recycled polyester RFID passport cover"
Travel with our stylish and secure passport holder, equipped with RFID anti-skimming protection. Perfect for business trips or vacations, this holder has dedicated compartments for your passport, boarding pass, and other essential cards. Sized to fit conveniently in your bag or pocket. This item is made using RCS certified recycled polyester. RCS (Recycled Claim Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 13% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | green (± PMS 19-0414 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Certificate of Recycled Claim Standard |
| Customs Tariff Number: | 4202329090 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 13 |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 18mm |
| Length: | 105mm |
| Material: | Recycled Polyurethane |
| OuterCartonDimension: | 35 x 25 x 33 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 80 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 9 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 8 |
| Outer carton dimensions: | 35 x 25 x 33 cm |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 72g |
| Width: | 150mm |
Login