VINGA Baltimore RCS first aid kit
From
€9.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €11.24 |
|---|---|
| Net total: | €11.24 |
| Gross total: | €13.38 |
Product number:
A23-V2650025
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore RCS first aid kit"
First aid kit from the popular Baltimore series – designed for both everyday use and adventure. Its compact design with a carrying strap makes it easy to bring along, whether in your bag or in the car. Equipped with essential supplies such as plasters, scissors, bandages, gauze pads, compresses, wound wipes, tape, and disposable gloves. Everything you need to treat minor injuries quickly and safely. Features a durable SAB zipper. This item is made using RCS certified recycled polyester. RCS (Recycled Claim Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 23% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | navy (± PMS 19-4110 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Medical devices directive 92/42/EC, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Customs Tariff Number: | 3006500000 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 23 |
| Height: | 60mm |
| Length: | 150mm |
| Material: | Polyester, Polyester |
| OuterCartonDimension: | 60 x 34 x 45 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 80 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 15 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 14 |
| Outer carton dimensions: | 60 x 34 x 45 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 90g |
| Width: | 100mm |
Login