VINGA Baltimore RCS explorer’s backpack
From
€57.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €65.50 |
|---|---|
| Net total: | €65.50 |
| Gross total: | €77.94 |
Product number:
A23-V7750125
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore RCS explorer’s backpack"
The ultimate companion for your adventures. Crafted with partly RCS certified recycled polyester. The exterior features a sleek PU finish, with mesh backing on the shoulder straps and back for maximum comfort. Designed for convenience, the bag can be fully opened for easy access. With multiple smart features, it offers a laptop compartment, two exterior pockets, and a roomy mesh section inside to keep your gear organised. A sturdy top handle, and a carabiner to secure smaller items. The clever strap at the back allows easy attachment to a trolley bag. A side zipper offers convenient access to the main mesh compartment. This is the ideal backpack for both daily commutes and weekend adventures. This item is made using RCS certified recycled polyester. RCS (Recycled Claim Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 16% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
FitsLaptopTabletSizeInches: 15.6
PVC free: true
FitsLaptopTabletSizeInches: 15.6
PVC free: true
| Colour: | navy (± PMS 19-4110 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform PCP content directive 1999/51/EC, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Content: | 33 l |
| Customs Tariff Number: | 4202929190 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 16 |
| Height: | 480mm |
| Length: | 300mm |
| Material: | Polyester, Polyurethane |
| OuterCartonDimension: | 58 x 38 x 41 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 10 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 13.7 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 12.7 |
| Outer carton dimensions: | 58 x 38 x 41 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 1246g |
| Width: | 190mm |
Login