VINGA Baltimore RCS essentials bag
From
€11.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €13.50 |
|---|---|
| Net total: | €13.50 |
| Gross total: | €16.06 |
Product number:
A23-V7630007
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore RCS essentials bag"
The bag for your essentials. Perfect for travel, city life, or casual walks. It features a smart side zip opening for easy access, along with a small inner pocket—ideal for cards or keys. The adjustable shoulder strap offers flexible and comfortable carrying. This item is made using RCS certified recycled polyester. RCS (Recycled Claim Standard) is a standard to verify the recycled content of a product throughout the whole supply chain. Total recycled content: 16% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | green (± PMS 19-0414 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Cadmium directive 91/338/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform the U.S. lead content, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Content: | 0,5 l |
| Customs Tariff Number: | 4202921900 |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 16 |
| Height: | 170mm |
| Length: | 130mm |
| Material: | Polyester, Polyurethane |
| OuterCartonDimension: | 60 x 34 x 41 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 80 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 12.5 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 11.5 |
| Outer carton dimensions: | 60 x 34 x 41 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 135g |
| Width: | 20mm |
Login