VINGA Baltimore RCS Passport Cover With Finder Dual
From
€19.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €22.55 |
|---|---|
| Net total: | €22.55 |
| Gross total: | €26.83 |
Product number:
A23-V3010019
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore RCS Passport Cover With Finder Dual"
The Baltimore Finder Passport Cover is designed to keep your most important travel document protected and always within reach. It features worldwide locating, allowing you to quickly track your passport whether you're navigating airports, hotels, or busy travel hubs. Crafted from RCS certified recycled ABS with matte PU coating, making it as visually appealing as it is functional. When your passport is nearby, the integrated finder can emit a clear 75–85 dB alert, helping you pinpoint it instantly. Powered by BT 5.2, the passport cover provides smooth and reliable tracking with an indoor range of 10–20 meters and up to 20–40 meters outdoors. A replaceable CR2032 lithium battery powers the device for approximately one year, ensuring long-lasting performance throughout your journeys. Compatible with Apple Find My and Android Find Hub. Works with iOS 14.5 or later and Android 9.0 or later. Total recycled content: 54% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | greige (± PMS 7530) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Battery directive 2006/66EC, Conform Radio and telecom equipments directive 2014/53/EU, Conform Hazardous substances directive 2011/65/EC & 2015/863, Material safety data sheet available, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Conform Battery transportation safety directive UN38.3, Air transport certificate used for air shipment, Conform Alkaline batteries safety directive EN62133, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Customs Tariff Number: | 4202921900 |
| Custom sleeve possible: | Yes |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 54 |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 140mm |
| Length: | 108mm |
| Material: | Recycled Polyurethane, Recycled ABS |
| OuterCartonDimension: | 46 x 25 x 38 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 60 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 12.6 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 11.9 |
| Outer carton dimensions: | 46 x 25 x 38 cm |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 69g |
| Width: | 20mm |
Login