VINGA Baltimore RCS Luggage Tag With Finder Dual
From
€16.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €19.15 |
|---|---|
| Net total: | €19.15 |
| Gross total: | €22.79 |
Product number:
A23-V3010319
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore RCS Luggage Tag With Finder Dual"
The Baltimore Finder Luggage Tag is a modern and intuitive travel essential that keeps your belongings secure and easy to track. Worldwide locating ensures your luggage is always within reach. Crafted from RCS certified recycled ABS with a matte PU coating making it as visually appealing as it is functional. Its compact design fits seamlessly onto any suitcase, backpack or travel bag. When your bag is nearby, the tag can emit a clear 75–85 dB alert, helping you identify and retrieve it quickly. Powered by BT 5.2, it offers smooth and reliable tracking with an indoor range of 10–20 meters and up to 20–40 meters outdoors. The replaceable CR2032 lithium battery provides approximately one year of use, offering worry-free functionality throughout your travels. Compatible with Apple Find My and Android Find Hub. Works with iOS 14.5 or later and Android 9.0 or later. Total recycled content: 14% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | greige (± PMS 7530) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform Battery directive 2006/66EC, Conform Radio and telecom equipments directive 2014/53/EU, Conform Hazardous substances directive 2011/65/EC & 2015/863, Material safety data sheet available, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Conform Battery transportation safety directive UN38.3, Air transport certificate used for air shipment, Conform Alkaline batteries safety directive EN62133, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Customs Tariff Number: | 3926909790 |
| Custom sleeve possible: | Yes |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 14 |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 24mm |
| Length: | 140mm |
| Material: | Recycled Polyurethane, Recycled ABS |
| OuterCartonDimension: | 48 x 27 x 30 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 80 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 11.4 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 10.9 |
| Outer carton dimensions: | 48 x 27 x 30 cm |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 44g |
| Width: | 113mm |
Login