VINGA Baltimore RCS Key tag With Finder Dual
From
€13.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €15.75 |
|---|---|
| Net total: | €15.75 |
| Gross total: | €18.74 |
Product number:
A23-V3010119
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore RCS Key tag With Finder Dual"
The Baltimore Finder Key Tag is a lightweight and efficient accessory designed to help you keep track of your essentials with ease. It offers worldwide locating, ensuring your keys or valuables are always within reach wherever you are. Its sleek design is crafted from RCS certified recycled ABS with matte PU coating for a premium touch. When your item is nearby the Key Tag can emit a clear 75–85 dB alert making it quick and easy to locate. With BT 5.2 technology, you benefit from smooth, stable tracking within a range of 10–20 meters indoors and 20–40 meters outdoors. Powered by a replaceable CR2032 lithium battery, it offers up to one year of use, ensuring long-lasting convenience in daily life. Compatible with Apple Find My and Android Find Hub. Works with iOS 14.5 or later and Android 9.0 or later. Total recycled content: 23% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | greige (± PMS 7530) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Battery directive 2006/66EC, Conform Radio and telecom equipments directive 2014/53/EU, Conform Hazardous substances directive 2011/65/EC & 2015/863, Material safety data sheet available, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Conform Battery transportation safety directive UN38.3, Air transport certificate used for air shipment, Conform Alkaline batteries safety directive EN62133, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Customs Tariff Number: | 3926909790 |
| Custom sleeve possible: | Yes |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 23 |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 70mm |
| Length: | 32mm |
| Material: | Recycled Polyurethane, Recycled ABS |
| OuterCartonDimension: | 46 x 30 x 29 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 160 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 13.4 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 13.2 |
| Outer carton dimensions: | 46 x 30 x 29 cm |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 16g |
| Width: | 93mm |
Login