VINGA Baltimore RCS Key Organiser With Finder Dual
From
€17.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €20.30 |
|---|---|
| Net total: | €20.30 |
| Gross total: | €24.16 |
Product number:
A23-V3010219
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore RCS Key Organiser With Finder Dual"
The Baltimore Finder Key Organiser is a compact and intuitive solution designed to keep your keys secure and effortlessly traceable. It offers dual-system worldwide locating, ensuring your keys are always within reach. Its sleek design is crafted from RCS certified recycled ABS with matte PU coating for a premium touch. When your keys are nearby the organiser can emit a clear 75–85 dB sound signal, helping you locate them quickly. Thanks to BT 5.2, you can enjoy smooth and responsive tracking with an indoor range of 10–20 meters and up to 20–40 meters outdoors. The replaceable CR2032 lithium battery ensures up to one year of use, keeping your key organiser always ready when you need it. Compatible with Apple Find My and Android Find Hub. Works with iOS 14.5 or later and Android 9.0 or later. Total recycled content: 15% based on total item weight. Certified by Control Union, CU1162221.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | greige (± PMS 16-0906 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform Battery directive 2006/66EC, Conform Radio and telecom equipments directive 2014/53/EU, Conform Hazardous substances directive 2011/65/EC & 2015/863, Material safety data sheet available, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Conform Battery transportation safety directive UN38.3, Air transport certificate used for air shipment, Conform Alkaline batteries safety directive EN62133, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Restricted in Stockholm Convention, EU/UK PoPs Regulation, REACH Regulation (EC) No. 1907/2006, total fluorine less than 50 ppm |
| Customs Tariff Number: | 3926909790 |
| Custom sleeve possible: | Yes |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 15 |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 26mm |
| Length: | 30mm |
| Material: | Recycled Polyurethane, Recycled ABS |
| OuterCartonDimension: | 37 x 36 x 27 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 100 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 10.6 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 10.2 |
| Outer carton dimensions: | 37 x 36 x 27 cm |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 26g |
| Width: | 85mm |
Login