VINGA Baltimore AWARE™ recycled PET cap
From
€6.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €7.85 |
|---|---|
| Net total: | €7.85 |
| Gross total: | €9.34 |
Product number:
A23-V453101
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore AWARE™ recycled PET cap"
Casual cap in a clean design. Perfect for leisurely days or relaxed business engagements. This 6-panel cap features a curved brim and a versatile adjustable buckle closure. The maximum size of 63cm in circumference allows this simple and comfortable cap to offer the perfect fit for most head sizes. The cap is made from recycled PET with the AWARE™ tracer, validating the genuine use of recycled materials. 2% of the proceeds of each product sold will be donated to Water.org.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | black (± PMS 19-0303 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform PCP content directive 1999/51/EC, XD Aware™ product should be checked on authenticity for each shipment |
| Customs Tariff Number: | 6505003000 |
| Diameter: | 180mm |
| Eco: | Yes |
| Height: | 120mm |
| Length: | 280mm |
| Material: | rPET, Polyester |
| OuterCartonDimension: | 58 x 40 x 35 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 100 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 9.5 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 8.5 |
| Outer carton dimensions: | 58 x 40 x 35 cm |
| Packaging Information: | Bulk |
| Weight: | 85g |
| Width: | 175mm |
Login