VINGA Baltimore AWARE™ recycled PET bucket hat
From
€6.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €7.85 |
|---|---|
| Net total: | €7.85 |
| Gross total: | €9.34 |
Product number:
A23-V453119
Inventory:
Product information "VINGA Baltimore AWARE™ recycled PET bucket hat"
Sleek bucket hat in a clean design, perfect for casual days or relaxed business settings. A versatile accessory that compliments any style, this hat not only offers protection against occasional light rain but also ensures a comfortable fit. With a 58cm circumference, it's designed as a one-size-fits-all. The bucket is made from recycled PET with the AWARE™ tracer, validating the genuine use of recycled materials. 2% of the proceeds of each product sold will be donated to Water.org.
PVC free: true
PVC free: true
| Colour: | greige (± PMS 16-0906 TPG) |
|---|---|
| Brand: | Vinga |
| Compliance: | Conform AZO dye content directive 2002/61/EC, Conform Formaldahyde directive EN 14184-1, Conform PCP content directive 1999/51/EC, XD Aware™ product should be checked on authenticity for each shipment |
| Customs Tariff Number: | 6505009090 |
| Diameter: | 370mm |
| Eco: | Yes |
| Height: | 150mm |
| Material: | rPET, Polyester |
| OuterCartonDimension: | 77 x 38 x 29 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 100 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 8.5 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 7 |
| Outer carton dimensions: | 77 x 38 x 29 cm |
| Packaging Information: | Polybag and bulk |
| Weight: | 70g |
Login